„A feltámadt Krisztus békéje fegyvertelen” – íme XIV. Leó pápa első beszéde a Szent Péter téren

Az új pápa üdvözlő beszédét főként olaszul, részben spanyolul mondta el.

„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”
A Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsora miniszterelnöki interjúval jelentkezett péntek reggel.
Ismert: csütörtökön a konklávé megválasztotta Ferenc pápa utódját. „Nagy változásokra nem számítok” – fogalmazott Orbán Viktor a beszélgetés elején az új pápa személyéről. Hozzátette: a pápa nem észak-amerikai, mert Peruból jött, és folytatója lesz Ferenc pápa tevékenységének. „Minden keresztény számára erkölcsi és hitbéli támaszt jelenthet az új katolikus egyházfő” – mondta a kormányfő, aki szerint egyáltalán nem mindegy a reformátusoknak, hogy mit mond a pápa ebben a zavaros világban, ahol a keresztény értékek folyamatos támadás alatt vannak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új pápa üdvözlő beszédét főként olaszul, részben spanyolul mondta el.
Ursula von der Leyen Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló nyilatkozatával kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: a politikai döntés megszületett. „Magyarország ellenében született meg ez a döntés, mert mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását. A gyorsított csatlakozást pedig végképp nem.”
Ezt is ajánljuk a témában
Ezután aligha mondhatja Magyar Péter, hogy Ukrajna csatlakozása „nem aktuális”.
Gazdasági öngyilkosság Ukrajna felvétele az Unióba
– idézte a miniszterelnök Robert Ficót. Az EPP vezetésével úgy döntöttek, folytatni kell a háborút, az orosz energiát teljesen ki kell szorítani, tette hozzá.
„Mi azért dolgozunk, hogy legyen végre béke, és ki lehessen dobni a szankciókat.” Orbán szerint mindez kiélezi a belpolitikai vitákat, mivel a Tisza és a DK követi Von der Leyen döntését, míg „mi ezzel szemben állunk”.
Ha az energia árát megemelik, mert az orosz energiahordozók kitiltása ezt jelentené, akkor Magyarországnak a vásárolt energiáért körülbelül 800 milliárd forinttal kell többet fizetnie, mondta a miniszterelnök.
A rezsicsökkentés ma ennyibe kerül, pillanatok alatt a családok kétszer annyit fognak fizetni, mint korábban. Ez támogatja a DK és a Tisza Párt is
– mondta a kormányfő.
Ezt is ajánljuk a témában
Brutális áremelkedést hozhat, ha az EU végleg hátat fordít az orosz energiahordozóknak.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a Tisza Párt vezetője korábban azt mondta, nem él a mentelmi jogával, míg most amögé bújik. „Éppen ezért nehéz komolyan venni a véleményét.”
„Én belülről ismerem az EPP-t, ott nincs mese” – tette hozzá, majd elmondta: migráció ügyében ránk akarták kényszeríteni a német álláspontot, ezért távoztunk.
Az EPP be is jelentette, hogy kormányváltást akarnak, és olyan kormányt akarnak, amely Brüsszel politikáját be fogja tartani, tehát támogatni kell a háborút, gender-ügyben el kell fogadnia a főáramú álláspontot, és fel kell venni Ukrajnát.
Ezt is ajánljuk a témában
Lezajlott az első EP-s szakbizottsági ülés Magyar Péter mentelmi ügyében, amit a magyar hatóságok a telefonlopási ügy miatt kértek ki Brüsszeltől. Itt vannak a fejlemények.
Gyurcsány Ferenc visszavonulása kapcsán Orbán Viktor azt mondta:
A DK élet-halál harcot vív a Tiszával. Nem a kormánnyal, a Tiszával.
Gyurcsány és Dobrev válásáról annyit mondott, együttérez a volt kormányfővel, mert ez egy nagyon nehéz helyzet. „Nem szabad beemelni a politikába.”
Ezt is ajánljuk a témában
Dobrev Klára arról is tájékoztatott, mi fog történni a DK életében a közeljövőben.
Magyar Péter legújabb „atombombájáról” Orbán Viktor annyit mondott: a hangfelvételen a kormány hivatalos álláspontja hallható. A békéhez erő kell – tette hozzá.
A Honvédség nem egy üdvhadsereg. A Magyar Honvédség arra való, hogy megvédjék a hazát, nekünk olyan hadsereg kell, amely képes harcolni a függetlenségért.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha a szomszéd országot megtámadják, a magyar hadsereg üljön a tomporán, művelje kertjeit. És ő kormányozni akar… Kohán Mátyás írása.
„Ami jobban zavar az a volt vezérkari főnök szereplése ebben a kutyakomédiában” – mondta Orbán Viktor. „Korábban elbocsátottam a vezérkari főnököt, és nem adtam részletes magyarázatot erre. Tegnap olyan adatok kerültek nyilvánosságra, amelyek megmutatják a valóságot. A hadsereg vezetését úgy fogta fel, hogy a magyar érdeket az ukránpártiságon keresztül lehet képviselni” – fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor aláhúzta: Ukrajna támogatása a háborúban és az uniós csatlakozás tekintetében ellentétes a magyar érdekekkel. „Semmilyen nyomást nem fogadok el, amely abba az irányba terelné a hazai folyamatokat, hogy ukránbarát vonalat vigyen.”
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt szakértője még vezérkari főnökként folytatott hivatalos tárgyalásain szisztematikusan eltért a magyar kormány hivatalos, háborúellenes álláspontjától.
„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”
A kormányfő azt hitte, a volt vezérkari főnök el fog bujdosni szégyenében a zsírleszívása után, de ehelyett beállt a nemzeti erőkkel szembeni táborba – mondta. „Szerintem ez nem helyes. Szomorú történet.”
A 2026-os költségvetésről Orbán Viktor azt mondta, az év kérdése – amelyre a költségvetésünknek is válaszolnia kell –, úgy hangzik: Ukrajnába megy-e a magyarok pénze? Orbán Viktor szerint a 2026-os költségvetés tartható. „A politikai vita arról szól, hogy ukránbarát, vagy magyarbarát kormány lesz 2026 után” – tette hozzá. „2026-ban kifizetjük a fegyverpénzt, ami hathavi fizetés, folytatódik a tanári béremelés politikája, 150 gyárat fogunk indítani” – húzta alá.
„A költségvetésünk optimista, háborúellenes és ambiciózus célokat tűz ki.”
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy egy óriási háborús inflációs sokk érte Magyarországot a mögöttünk hagyott években. „Próbáljuk visszarángatni az árakat a földre, mert több területen elfogadhatatlan az árak emelkedése. Éppen ezért be kell avatkozni az árrendszerbe” – tette hozzá, majd elmondta, Európában a legtöbb országban be kellett avatkozni, de „nagyon nehéz jól beavatkozni”.
Végül a kormány az árrésszabályozás mellett döntött. „Úgy látom, ez működik” – jegyezte meg.
Ezt is ajánljuk a témában
A drogériák sokszor 30 százaléknál is magasabb haszonkulcsot alkalmaznak.
„Azt tapasztaltuk, hogy a családokat nem csak a magas élelmiszerárak gyötrik, hanem bizonyos háztartási cikkek eszement módon elszabadult magas árai is. Ezeket fölleltárazuk, ami 30 kategóriát jelent, és több ezer terméket. Ezen a területen a kereskedők árrése nem lehet több mint 15 százalék” – mondta a kormányfő.
„Ez nagy árcsökkentést indít majd el a reményeink szerint, amivel megsegítjük a családokat!” – fogalmazott a beszélgetés végén Orbán.
Fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán